Poznaj funkcje lasu
dekoracja przedstawiająca naturę W klimacie przyrody
W klimacie przyrody
CHRONIMY LAS

Funkcje przyrodnicze to przede wszystkim zachowanie różnorodności biologicznej lasów, redukcja CO2, ochrona zasobów wody, przeciwdziałanie powodziom, zabezpieczenie gleb przed erozją i krajobrazu przed stepowieniem.

Znaczna część obszarów w Lasach Państwowych objęta jest różnymi formami ochrony przyrody. Znajdziemy tu 1281 rezerwatów przyrody, ok. 11 tys. pomników przyrody. LP pomagają również wielu gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły lub gdzie są zagrożone wyginięciem.

Leśnicy chronią lasy. Największym zagrożeniem dla lasu jest ogień, dlatego ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznym systemie. Odpowiednie zabiegi oraz właściwy sposób użytkowania sprawiają, że lasy są trwałe i odporniejsze na inne zagrożenia takie jak choroby drzew, zanieczyszczenia przemysłowe, czy klęski żywiołowe.

Każdego roku leśnicy sadzą prawie pół miliarda drzew! Dzięki temu lasy w Polsce zajmują już prawie 30% powierzchni kraju.

dekoracja przedstawiająca naturę Las mnie rusza
Las mnie rusza
LASY PAŃSTWOWE SĄ OGÓLNODOSTĘPNE

Dzięki funkcji społecznej lasów Polacy mają możliwość obcowania z naturą i spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.

Nieważne czy lubisz biegać albo jeździć na rowerze, czy wolisz zabrać rodzinę na piknik do lasu i poleżeć na trawie wpatrzony
w korony drzew. Pamiętaj o tym, że na swoje potrzeby możesz w lesie państwowym zbierać grzyby czy jagody.
Do Twojej dyspozycji leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 000 km szlaków pieszych, prawie 4000 km szlaków rowerowych, około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk.

Lasy Państwowe to także edukacja. Z bezpłatnej oferty edukacyjnej LP – 1011 ścieżek dydaktycznych, 562 wiat edukacyjnych, 269 izb edukacyjnych oraz 65 ośrodków edukacji leśnej – mogą skorzystać grupy wiekowe od przedszkola przez szkoły po dorosłych
i uniwersytety trzeciego wieku.

dekoracja przedstawiająca naturę Z natury rzeczy
Z natury rzeczy
DREWNO JEST Z LASU

Funkcja gospodarcza dotyczy przede wszystkim dostarczania drewna, czyli ekologicznego, odnawialnego surowca, na potrzeby przemysłu i klientów indywidualnych, ale również tworzenia rynku pracy dla lokalnych społeczności.

Drewno to idealny surowiec, łączący w sobie piękno i praktyczność. Jednak najważniejsze jest to, że drewno jest surowcem ekologicznym, przyjaznym środowisku i w pełni odnawialnym.
W miejsce każdego wyciętego na potrzeby gospodarki lub obywateli drzewa leśnicy sadzą co najmniej kilka nowych.
W ten sposób las nie znika na trwałe z danego miejsca.

Las i pochodzące z niego drewno obecnie zapewniają pracę ok. 375 tys. osób, w dużej mierze mieszkańcom lokalnych społeczności.

Wśród nich blisko 350 tysięcy to ludzie zatrudnieni w prywatnych zakładach usług leśnych – pilarze, zrywkarze, operatorzy maszyn wielooperacyjnych i pracownicy tysięcy firm przerabiających drewno i produkty drewnopochodne.

English