Funkcja gospodarcza - Z NATURY RZECZY

dekoracja przedstawiająca naturę Las daje pracę
Las daje pracę
Ogółem w sektorze leśno-drzewnym zatrudnionych jest ponad 460 tys. osób. Wartość produkcji tej gałęzi gospodarki przekracza 160 mld złotych.

Zapewne najczęściej wybierasz się do lasu na spacer. Ale czy zdajesz sobie sprawę, dla ilu ludzi jest on miejscem pracy? W tej grupie są przede wszystkim
leśnicy. Większość znajduje zatrudnienie w Lasach Państwowych, które zarządzają trzema z każdych czterech hektarów polskich lasów. Inni pracują w parkach narodowych, w starostwach, gdzie odpowiadają za lasy należące do osób prywatnych i samorządów, a także w odrębnych przedsiębiorstwach, które inwentaryzują i planują zadania w lasach. Mniej więcej dwa razy liczniejsza jest kadra tzw. zakładów usług leśnych – wyspecjalizowanych firm, które zajmują się sadzeniem drzew, pielęgnacją lasu i pozyskiwaniem drewna. Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne prace wykonują coraz częściej z użyciem nowoczesnych maszyn. Ale las nadal wymaga tradycyjnej pracy rąk. W sumie na obszarze równym jednej trzeciej powierzchni Polski bezpośrednio w lesie pracuje ok. 100 tys. osób. To niezbyt wiele. Gdy jednak spojrzeć na las jak na początek długiego łańcucha działalności gospodarczej, okaże się, że kolejne ściśle powiązane ze sobą ogniwa sięgają znacznie dalej. Przerób produktów leśnych, na czele z drewnem, daje utrzymanie ok. 460 tys. ludzi. Leśno-drzewne gałęzie gospodarki stanowią ok. 2,3 proc. polskiego PKB. A to już niebagatelne liczby. Las jest więc dla sporej części polskiej gospodarki kołem zamachowym, wprawiającym w ruch wiele następnych trybów i trybików. Polskie meblarstwo ma wiodącą pozycję na europejskich i światowych rynkach. Gospodarcze tętno lasu daje napęd także przemysłowi celulozowemu, fabrykom płyt czy dużym tartakom. Od lasu zaczyna się też sukces tysięcy rodzinnych firm: warsztatów stolarskich, zespołów cieśli wznoszących drewniane konstrukcje, lutników czy producentów zabawek.

Dla wielu ludzi leśne zbieractwo jest źródłem utrzymania, dla gospodarki zaś ważnym czynnikiem wzrostu. Przykładowo wartość eksportu polskich jagód przekracza 400 mln zł, a grzybów borowikowatych niespełna 26 mln zł.

fot. shutterstock.com / Thanathip Phatraiwat

dekoracja przedstawiająca naturę Po co nam drewno
Po co nam drewno
Drewno to surowiec ekologiczny, naturalny, przyjazny i w pełni odnawialny. Kiedyś było głównie nośnikiem energii – służyło m.in. jako opał. Dziś już rzadko jest wykorzystywane w ten sposób, stało się przede wszystkim doskonałym tworzywem.

Las jest wszechobecny w Twoim domu. Jak to możliwe? Zastanów się, ile przedmiotów w Twoim otoczeniu jest wykonanych z drewna. Na papierze Twoje dzieci rysują portrety rodziców i uczą się stawiać pierwsze litery. Czytasz im fantastyczne opowieści wydrukowane na kartkach. Na drewnianych podłogach maluchy stawiają pierwsze kroki i wznoszą sięgające marzeń budowle z drewnianych klocków. Lubią chować się w szafie, która kiedyś była sosną czy dębem. Razem z nimi śmiejesz się i wzruszasz przy stole, na którym widać, jak kolejne słoje jesionu czy buka budowały opierający się wiatrom pień. Jak każdy rodzic, swoim dzieciom chciałbyś przychylić nieba. I nawet jeśli cenisz współczesny design i nowoczesne materiały, to starasz się, by Twoje dzieci wychowywały się w naturalnym otoczeniu.A czy może być materiał bardziej przyjazny od drewna? Czy wyobrażasz sobie kołyskę wykonaną z plastiku? Przez pewien czas uważano, że miejsce drewna jest w skansenie. Nowoczesne technologie pokazały jednak, że z powodzeniem można z niego wznosić wieżowce i designersko łączyć z różnymi
materiałami. Właśnie po to, by w najeżonym elektroniką otoczeniu nie zapomnieć, że jesteśmy przede wszystkim obywatelami Ziemi. Pamiętaj, że im dłużej będziesz korzystał z przedmiotów wykonanych z drewna, tym dłużej będzie w nich tkwił wychwycony przez liście dwutlenek węgla. Wybieraj drewniane produkty, dbaj o ich trwałość i odnawiaj je – to Twój domowy wkład w walkę z globalnym ociepleniem.

Obecnie w Polsce nie pozyskuje się więcej drewna, niż las jest w stanie odtworzyć. To kwintesencja zrównoważonego użytkowania.

W drewnie znajdziesz to „coś”. Poczucie kontaktu z naturą, niepoddający się modom deseń przyrody. Nic tak nie ociepla wnętrza, jak elementy wykonane z drewna, które przez długi czas oddaje swój kojący zapach.

fot. Jarosław Ramucki