Funkcja społeczna - LAS MNIE RUSZA

dekoracja przedstawiająca naturę Dostępny dla wszystkich
Dostępny dla wszystkich
Las jest ważnym miejscem wypoczynku Polaków. 56% mieszkańców naszego kraju bywa w lesie regularnie.

Odpocznij. Odetnij się od codziennego wiru, wyczerpującej pracy, korków na ulicach i natrętnych powiadomień w smartfonie. Szum miasta najlepiej zamień na szum liści. Las to najlepszy pomysł na relaks i wytchnienie po męczącym tygodniu pełnym obowiązków.
Wystarczy najwyżej godzina, by z każdego miejsca w Polsce dotrzeć do lasu. Zajmuje on trzecią część naszego kraju, choć są rejony, gdzie jest go ponad dwa razy więcej, jak Lubuskie czy Bieszczady. Polskie lasy są otwarte dla wszystkich. Ogromna większość z nich to lasy publiczne, do których dostęp gwarantuje prawo. W wielofunkcyjnych lasach gospodarczych, w odróżnieniu od rezerwatów czy parków narodowych, możesz wytyczyć własną trasę tak, jak zechcesz i jak pozwalają Ci Twoje możliwości. To idealne miejsce spaceru – Ty decydujesz, w który dukt skręcić czy też kiedy zejść z niego prosto między drzewa! Las to świetny pomysł na przygodę z dzieckiem. Nie trzeba jej specjalnie projektować, jej scenariusz napisze się sam. Może uda się Wam wypatrzeć sarnę, jelenia albo jakiegoś drapieżnego ptaka? Ale uwagę równie dobrze skoncentrują sosnowy patyk, mrówka czy chrząszcz gramolące się przez ściółkę. Drzewa, zwalone pnie, skałki, kępy jałowca – tak idealnie dopasowanej scenografii zabaw nie wymyśli nikt poza przyrodą. A już na pewno nie odda jej nawet najlepszej rozdzielczości ekran. Las łączy pokolenia, których światy na co dzień coraz bardziej się oddalają. W zieleni drzew zawsze jest przestrzeń na spotkanie i wędrówkę dziadka z wnukiem i jego rodzicami. Odłóżmy smartfony, pobądźmy chwilę offline, poprzebywajmy ze sobą. Las idealnie się do tego nadaje.

Zachęcamy do odkrywania lasu razem z leśnikami. Dla dzieci i dorosłych prowadzimy zajęcia edukacyjne: w szkołach, w ośrodkach edukacyjnych, a także na leśnych ścieżkach. Organizujemy też wiele pikników naukowych i festynów. Znajdziesz nas również w internecie: na stronie www.lasy.gov.pl czy facebookowych
profilach nadleśnictw. Szczególnie polecamy portal Czaswlas.pl, w którym opisano obiekty turystyczne znajdujące się na terenie Lasów Państwowych.

Leśne biwaki są możliwe dzięki prowadzonemu przez Lasy Państwowe programowi „Zanocuj w lesie”. Pamiętaj, żeby przestrzegać jego regulaminu.

Jeśli chcesz, możesz biwakować w lesie na dziko. Lasy Państwowe planują udostępnić w tym celu 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Część tych obszarów jest już dostępna.

fot. Józef Sieczka

dekoracja przedstawiająca naturę Zdrowie z lasu
Zdrowie z lasu
Leczenie lasem to nie wymysł. Leśne powietrze wzmacnia organizm i zwiększa odporność. Tego rodzaju kurację przepisuje się pacjentom jako lek.

Każde dziecko wie, że drzewa dostarczają nam tak potrzebnego do życia tlenu. Odwiedzając lasy, wspaniale dotlenisz więc swoje płuca. To jednak nie jedyny pozytywny wpływ lasów na zdrowie. Pobyt w lesie harmonijnie oddziałuje na wszystkie Twoje zmysły. Igły sosen, świerków czy jodeł intensywnie wydzielają olejki eteryczne. Ich zapach odpręża i dodaje energii. Wsłuchując się w odgłosy przyrody, odpoczywasz od natrętnych dźwięków cywilizacji. Szum wiatru, śpiew ptaków czy stukot dzięcioła pomagają Ci się wyciszyć i lepiej poczuć. Stąpając po mchu, szeleszczącej ściółce czy piaszczystej ścieżce, stopami odbierasz miękkość, chrzęsty i nierówności podłoża. Zieleń koi Twój wzrok. To właśnie dlatego las niweluje stres i zmęczenie, pomaga na bezsenność i migreny. Doświadczeni pandemią, przekonaliśmy się dobitnie, że kontakt z przyrodą ma też niezwykle ważny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym na wspieranie terapii depresji. Las pomógł nam przetrwać lockdown, okazał się idealnym wsparciem podczas izolacji. Także dlatego, że drzewa wytwarzają jony ujemne, które neutralizują niekorzystne dla organizmu jony dodatnie, emitowane m.in. przez otaczający nas sprzęt elektroniczny: komputery, telewizory, smartfony – a tych mieliśmy w czasie lockdownu aż nadto. Pokolenia przed nami potrafiły odnaleźć w różnych gatunkach drzew szczególne cechy sprzyjające zdrowiu. Pospolita sosna oczyszcza oskrzela, brzoza przyspiesza gojenie ran oraz niweluje zmiany reumatyczne, buk łagodzi bóle głowy i gardła. Las to także źródło zdrowej żywności, powstałej bez środków ochrony roślin, takiej, które nikt nie hodował i nie uprawiał. Grzyby, jagody, zioła, dziczyzna – to elementy naturalnej diety naszych przodków, po które warto sięgnąć.

Syrop z młodych pędów sosny to najprostszy do przygotowania i skuteczny lek na kaszel.

Kąpiele leśne to terapia polegająca na długich, powolnych spacerach po lesie, podczas których kontemplujesz leśną przyrodę i odczuwasz ją wszystkimi zmysłami.

fot. Józef Sieczka