Maja Włoszczowska

Lubię trasy naturalne

Lubię trasy naturalne

Moje treningi to w rzeczywistości wyczerpująca praca. Ale sprawiają mi wielką frajdę, bo jeżdżę na świeżym powietrzu i mam kontakt z naturą.
Zarówno szybka jazda sportowa rowerem po lesie, jak i ta rekreacyjna to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Zanim startowałam w zawodach i zdobywałam medale, też jeździłam na zwykłe wycieczki z moją rodziną. Spędzanie lata na rowerach górskich, a zimy na nartach stało się naszą tradycją. Rower to idealny środek lokomocji w lesie. Dojedziesz nim w miejsca niedostępne dla zmotoryzowanych, a także bardziej odległe niż te, do których da się dotrzeć na piechotę. Do tego cały czas będziesz blisko natury. Uprawianie sportu w otoczeniu przyrody wspaniale mnie relaksuje, daje mojemu umysłowi odpocząć. Koła roweru gładko suną po leśnym gruncie, czuję zapach lasu i słyszę śpiew ptaków. W dzisiejszych czasach, kiedy atakuje nas natłok informacji, czasami zupełnie zbędnych, taki odpoczynek jest nie do przecenienia. Wszyscy jesteśmy przemęczeni tempem życia, a sport to, moim zdaniem, najlepszy sposób, by pozbyć się nagromadzonego stresu. Piękne widoki podczas jazdy ładują mnie pozytywną energią. Uważam, że uprawiam jedną z najpiękniejszych dyscyplin sportu. Bo co ma dla siebie na przykład pływak? Gdziekolwiek pojedzie, wszędzie zobaczy taki sam basen. Ja w lesie za każdym razem odkrywam coś innego.

Jestem całym sercem jeleniogórzanką i zdecydowanie najbardziej lubię swoje rejony. Są świetne do jazdy na rowerze. Wystarczy, że wyjadę z domu i już jestem w lesie, w którym mogę trenować. Nie potrzebuję innych tras – u mnie są najfajniejsze! Las w otoczeniu Jeleniej Góry daje ogromną swobodę uprawiania kolarstwa górskiego, zwłaszcza że obfituje w trasy naturalne, które lubię najbardziej. Ale doceniam też single tracki. Te sztucznie wytyczone ścieżki nadają się dla każdego. Zapewniają dobrą zabawę zarówno tym, którzy dużo jeżdżą na rowerze, jak i tym, którzy dopiero zaczynają. Na trasy w Nadleśnictwie Świeradów przyjeżdżają całe rodziny i fantastycznie spędzają tu czas. Szlaki te są naprawdę dobrze wyprofilowane, mają delikatne muldy. Jednym słowem, mnóstwo frajdy i bezpiecznego wypoczynku dla wszystkich.

Ćwiczenia w lesie dają więcej korzyści zdrowotnych niż te wykonywane w hali czy na stadionie. Osoby uprawiające sport pod chmurką mają niższe ciśnienie krwi, wyższą samoocenę i lepszy nastrój. Do tego aktywność na dworze męczy mniej niż ta wykonywana w czterech ścianach i zapewnia więcej wrażeń, co pomaga w konsekwentnym realizowaniu planów treningowych. Im więc częściej ćwiczysz w otoczeniu przyrody, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz to robić regularnie.

Z urodzenia warszawianka, sercem jeleniogórzanka. To właśnie w Jeleniej Górze rozpoczęła karierę w kolarstwie górskim, tu mieszka i trenuje. Wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni i wicemistrzyni Europy, złota medalistka mistrzostw świata w MTB.
Dwa razy zdobyła srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich: w Pekinie i Rio de Janeiro.