Konkurs

Piękne kadry z polskich lasów nagrodzone

Piękne kadry z polskich lasów nagrodzone

Wyłoniono zwycięzców konkursu fotograficznego „Dla Lasu, Dla Ludzi”, organizowanego przez Lasy Państwowe i magazyn „Focus”.

Prace można było przysyłać w następujących kategoriach: „W klimacie przyrody”, „Las mnie rusza” oraz „Z natury rzeczy”. do 17 września do redakcji "Focusa" wpłynęło ponad 4000 zdjęć! Główną nagrodą w konkursie było 1000 zł oraz podwójne zaproszenie na specjalny koncert zespołu Zakopower. Autorzy 10 wyróżnionych prac w trzech kategoriach otrzymają podwójne zaproszenia na koncert Zakopower.

W jury konkursu zasiedli Sebastian Karpiel-Bułecka, ambasador kampanii „Dla Lasu, Dla Ludzi”, lider zespołu Zakopower, z wykształcenia architekt, Jan Piotrowski, leśnik oraz pasjonat fotografii przyrodniczej oraz Łukasz Bożycki, doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych. Jury nie miało łatwego zadania, bo wśród takiej ilości prac było naprawdę mnóstwo fantastycznych zdjęć!

Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięskie zdjęcie oraz 30 wyróżnionych fotografii.

Grand Prix otrzymał Igor Logvin za zdjęcie ""Młody las" Okolice Dobronia".

Przedstawiamy listę wyróżnionych autorów wraz z opisami, którymi opatrzyli swoje zdjęcia.

Kategoria "Las mnie rusza":

Głowacka Anna: "Jesienny spacer" - zdjęcie wykonane w Parku Leśnym Młociny w październikowy poranek.

Laura Jezierska: "Przedstawiam Wam Julkę" - pasjonatkę tańca i osobę o niesamowitej energii. Zdjęcie zostało zrobione w dolnośląskich lasach niedaleko Bystrzycy.

Aleksander Kostuch: "Most w Rutkach" Bliskość lasu oraz opuszczona infrastruktura sprawiają, że w to miejsce przybywa wielu alpinistów, wspinaczy, którzy próbują swoich sił na moście kratownicowym w Rutkach (Kaszuby).

Dorota Bozhok: "Spokój duszy" Połączenie człowieka z lasem daje harmonię i równowagę wewnętrzną.

Dariusz Śliwiński: "Leśna scena" Odpoczynek z widokiem na las.

Dominika Nowak: "ZIMA" Nadleśnictwo Kluczbork. Mamy nadzieję, że w tym roku zima także będzie taka piękna.

Bartosz Burchardt: "Kajakiem przez Lubuskie" Piękna sceneria przesmyków Jeziora Osiek.

Klaudia Rosłaniec: "Pochłonięcie" Las pochłania nas. Daje nam wytchnienie, rozluźnia. Dzięki niemu odpoczywamy psychicznie, fizycznie. Dotleniamy się. Przepadamy.

Łukasz Gwiździel: "Bezkrwawe łowy" Polowanie na światło.

Daniel Jagosz: "Wędrowcy" Zdjęcie wykonane znad szczytu Magury w Beskidzie Śląskim. Warto spojrzeć na las z góry by dostrzec to co na pierwszy rzut oka niedostrzegalne.

Kategoria "W klimacie przyrody":

Wójtowicz Anna: "Las to nie tylko drzewa", Jaworzno 2021.

Jeremiasz Gądek: "W klimacie przyrody" Nieopodal miejscowości Jawor w województwie Dolnośląskim znajduje się zagajnik, który swoim kształtem przypomina psa - pudla. Las podobno ukształtował się naturalnie bez ingerencji człowieka. W maju bieżącego roku, gdy rozległe pola rzepaku przyozdobiły leśnego pudla powstała absolutnie fenomenalna kolorystycznie kompozycja.

Maksymilian Dobroczyński: "Skrzat" Las i jego malutki strażnik.

Oliwier Balcer: "Głębia" Niesamowite jak piękny może być las. Wielkie stare dęby, dzikie zwierzęta i... kałuże z odbiciami drzew. To wszystko można zamknąć w fotografii.

Mariusz Kawecki: "Mysikrólik".

Magdalena Chudzik: "W krainie czosnku niedźwiedziego" Magiczna buczyna karpacka w Beskidzie Wyspowym, która wiosną przyciąga do siebie łanami czosnku niedźwiedziego.

Szymon Bialic: "Dotyk mgły" Las od zawsze był dla mnie obiektem fascynacji. Bogactwo i tajemniczość, które w sobie skrywa, nigdy nie przestaje mnie zachwycać. Ulubioną porą dnia, w której uwielbiam obserwować wszelkie zjawiska zachodzące w przyrodzie, to wschód słońca. Otulony poranną mgłą las tworzy wspaniały obraz malowany naturą, który staram się zatrzymać na fotografii.

Sławomir Skukowski: "Mistrz kamuflażu" Jeleń byk w czasie rykowiska.

Łukasz Gwiździel: "W grocie" Dzięcioł zielony podczas żerowania.

Wieńczysław Rak: "Kibic" Województwo zachodniopomorskie, nadleśnictwo Nowogard, rok 2021. Młody byczek schodzący do ostoi, śladem chmary, która zeszła do lasu kilkadziesiąt minut wcześniej, w towarzystwie zdecydowanie potężniejszego byka.

Jacek Cisło: "Z wizytą w lesie stumilowym" Las bukowy Nadleśnictwa Kobiór.

Marcin Bula: "Poranne mgły" Fotografia została wykonana z góry Ochodzita. Przedstawia lasy o wschodzie słońca z poranną mgłą.

Jakub Pietrzak: "Krąg życia" W lesie nic nie ginie, wieczny krąg życia trwa tam nieprzerwanie i możemy łatwo to zaobserwować. Stare drzewa pokrywają się mchami i porostami, zostają drążone przez owady i mniejsze organizmy, aż w końcu przemieniają się w pył, dając energię nowemu życiu.

Kategoria "Z natury rzeczy":

Urszula Frydrych: "Korytarze" Wykonane w lesie w Makosiejach w październiku 2021 r.

Michał Solak: "Wspomnienie" Już w tym momencie nie istniejący młyn który znajdował się na Roztoczu Zachodnim.

Paweł Fiejdasz: "Oczekuje" Choć już okna są dziurawe, chociaż w izbach hula wiatr, drewno czeka, jest cierpliwe, aż nadejdzie jego czas. I z tej sterty znikną szczypki, w oknie całkiem zniknie blask, gdy nadejdzie sen zimowy, gdy w jesieni ogień zgasł. Letnie popołudnie w Orzechówce nieopodal Brzozowa.

Igor Logvin: "Ścieżka do lasu" Ścieżka do obserwacji ptaków na bagnach - Las Lublinek.

Łukasz Siekacz: "Drabinki" Piękny szlak pieszy w leśnym wąwozie.

Iwona Jakubiak: "Koło życia" Pień porośnięty grzybem z toru przeszkód w ośrodku jeździeckim Jaroszówka.

Bartosz Burchardt: "Odpoczynek wśród natury" Natura jest wspaniała, przyciąga nas do siebie, aby uciec od codziennych spraw. Zdjęcie zostało zrobione na pomoście nad jeziorem. Pomost został wykonany z drewna i dzięki niemu można było udać się na wspaniały wypoczynek i podziwiać piękno natury.

fot. Igor Logvin - zwycięskie zdjęcie Grand Prix "Młody las" okolice Dobronia